صفحه‌اصلی اخبار نکات مهم در بهداشت سگ
نکات مهم در بهداشت سگ
غذای سگ
1400/12/22

مهمترین دغدغه‌ی افرادی که از سگ نگهداری می‌کنند، سلامتی حیوان است. سلامتی از تغذیه سالم، ورزش و فعالیت مناسب و جلوگیری از بیماری‌ها حاصل می‌شود. یکی از مسائل مهم مربوط به سگ که در صورت بی‌توجهی برای خود حیوان و انسان‌هایی که در اطراف آن زندگی می‌کنند، بهداشت و نظافت سگ است. حیوانات خانگی هم درست مثل انسان در صورت بی‌توجهی به بهداشت دچار مشکلات پوستی مثل خارش، قرمزی و زخم می‌شود که با رعایت نکات بهداشتی می‌توان از این موارد پیشگیری کرد.

در این مقاله به بررسی نکات مهم  در مورد بهداشت سگ بپردازیم.

بهداشت دندان سگ

مراقبت از دندان‌های سگ جز مواردی است که تا زمان بروز مشکل جدی، نادیده گرفته می‌شود. مسواک زدن از ایجاد پلاک دندانی که یکی از عوامل تخریب دندان و لثه است، جلوگیری می‌کند. باکتری‌هایی که به دلیل بی‌توجهی به مسائل بهداشتی در دهان هستند علاوه بر آسیبی که به دندان وارد می‌کنند باعث بیماری‌های قلبی و کلیوی نیز می‌شوند. ساده‌ترین راه برای پیشگیری از بیماری‌های دندان، مسواک زدن منظم است. درصورتی‌که علائم غیرمعمول در دهان سگ مشاهده کردید، با دامپزشک در میان بگذارید. 

بهداشت پنجه‌ی سگ 

گونه‌های مختلفی از باکتری و قارچ بر روی پنجه‌ی سگ به‌صورت فلور طبیعی زندگی می‌کنند ولی اگر از مقدار طبیعی خود فراتر روند، اوضاع از کنترل خارج می‌شود. عفونت‌های پوستی باکتریایی و قارچی معمولاً پنجه‌ها را درگیر می‌کنند. علائم عفونت در پنجه‌ها شامل لیسیدن، قرمزی، تورم، درد و خارش است که گاهی اوقات موجب تغییر رنگ ناخن‌ها نیز می‌شود.

برای جلوگیری از این عفونت‌ها دامپزشک باید به طور منظم سگ را معاینه کند تا در صورت مشاهده علائم به‌سرعت برای درمان اقدام شود.

بهداشت گوش سگ

تمیزکردن گوش یکی از بخش‌های اساسی نگهداری از سگ است. لازم است که همه‌ی سگ‌ها به طور منظم گوش‌هایشان تمیز شود، اما برخی از نژادها به تمیزکردن بیشتر و کامل‌تر از بقیه نیاز دارند. گوش‌ها را بررسی و قبل از حمام در صورت نیاز آن‌ها را تمیز کنید. در حین تمیزکردن گوش، سگ نباید سر خود را تکان بدهد و مراقب رفتن آلودگی‎ها به داخل گوش باشید. همچنین مقدار موهای زائد نباید در مجرای گوش زیاد باشد و لازم است آن‌ها را از بین ببرید.

حمام کردن سگ

تعداد دفعاتی که یک حیوان خانگی نیاز به حمام دارد، بر اساس نژاد و سبک زندگی متفاوت است. هر چه موهای سگ کوتاه‌تر باشد، نیاز به حمام کردن کمتر است. اما این موضوع همیشه صدق نمی‌کند برای مثال در مورد نژادهایی که دولایه خز دارند، مانند گلدن رتریور و هاسکی سیبری، حمام کردن بیش از حد می‌تواند چربی پوست را از بین ببرد و برای پوست حیوان مشکل ایجاد کند. در مورد نژادهای کم مو گاهی یک دستمال مربوط برای ازبین‌بردن کثیفی کافی است.

سبک زندگی سگ هم در تعداد دفعات حمام تاثیر گذار است. برای مثال سگ‌هایی که در زمین‌های گِلی بازی می‌کنند زمان حمامشان باید زودتر باشد. به طور کلی زمان مناسب بین یک هفته تا یک ماه است. این زمان اگر از یک هفته کمتر شود سبب خشکی پوست می‌شود و اگر از یک ماه بیشتر شود زمینه ساز بیماری های پوستی خواهد شد.

چه زمانی باید به دامپزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده کک، قرمزی، پوست پوست شدن یا خارش بهتر است هرچه سریع‌تر به دامپزشک مراجعه کنید. این موارد حتما باید توسط دامپزشک بررسی شوند زیرا در برخی مواقع حمام رفتن سگ به دلیل مصرف مواد شیمایی موجب وخامت اوضاع می‌شود.

نوتری‌پت اولین تولیدکننده‌ی غذای حیوانات خانگی در ایران است که بیش از بیست سال سابقه‌ی تولید دارد و تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور فعالیت می‌کند. محصولات نوتری‌پت شامل انواع غذای خشک، برای سنین مختلف و غذای کنسروی مناسب سگ و گربه هستند. برای مشاهده محصولات و اطلاعات مربوط به آن‌ها کلیک کنید.